Jdi na obsah Jdi na menu

Mistrovství ČR družstev dorostu 2010

Dorostenci i dorostenky čtvrtí v republice

Pro mladé kolínské atlety vyvrcholila letošní sezóna uplynulou neděli v Českých Budějovicích. Tady se totiž uskutečnilo finále mistrovství České republiky družstev dorostu, do kterého se probojovala obě kolínská družstva. Podle papírových předpokladů si oba týmy odjížděly pro pátou příčku, ale odhodlány byly poprat se o medaile.

Samotný závod už v polovině ukázal, že děvčata, která podávala jeden kvalitní výkon za druhým, sice výrazně porážela jeden z favorizovaných celků, dívky z Břeclavi, ale zbylá trojice – Vítkovice, ZŠ Jeseniova Praha a Česká Lípa se v boji o zlato Kolíňačkám až příliš vzdálila. Ani druhá polovina na tomto faktu nic nezměnila, a tak děvčatům v modrobílém zbyla sice vynikající, ale nejméně příjemná 4. příčka. I to je však v dlouhé historii oddílu čtvrtý nejlepší výsledek dorosteneckého družstva.

Kolínští dorostenci byli největším překvapením závodu. V jeho průběhu se dokonce ocitli ve vedení a o medaili bojovali až do závěrečných štafet. I na ně ale nakonec zbyla ona nepopulární „bramborová“ medaile, což je ale nejlepší výsledek dorostenců v historii kolínského klubu!

V nejkratším sprintu si skvěle vedla Šárka Hlaváčková, která v novém osobním rekordu 12,70 proběhla cílem jako třetí, a tři body přidala také Martina Douděrová (13,29). Výrazně bodovali i chlapci, když ve finále A doběhl Matěj Palán čtvrtý (11,75), ve finále B pak přidali dva body Zdeněk Baláček (11,71) a jeden bod David Seifert (11,93). Na dvojnásobné trati znovu potvrdila svou vynikající celoroční výkonnost Helena Jiranová, která skončila druhá (25,86) a v jednu z nejsilnějších kolínských disciplín ji proměnily ještě pátá Šárka Hlaváčková (26,29), osmá Žaneta Sovadínová (27,09) a desátá Karolína Novotná (27,24). Dorostenci získali šest bodů, zásluhou šestého Lukáše Hoďbodě (23,44) a desátého Matěje Palána (23,98). Nejsilnější disciplínou kolínských dívek byl běh na 400 m. Ten vyhrála Helena Jiranová (58,55), třetí protnula cílovou čáru Karolína Novotná (61,10) a osmá Johana Kratochvílová (62,42). Naopak na osmistovce získala jediný kolínský bod Petra Sotonová (2:44,43). Bodovou sbírku dorostenců pak rozšířil Lukáš Hoďboď novým osobním rekordem 2:01,08 a čtvrtým místem. Dva body získal také Zdeněk Petr (2:12,99). V běhu na 1500 m vybojovaly 7 bodů sedmá Kateřina Procházková (5:45,28) a osmá Lucie Hradecká (5:50,73). Vynikající výkon podala v běhu na 100 m překážek žákovská mistryně republiky Nikol Lumendová, která si na dorosteneckých překážkách zaběhla výrazný osobní rekord a skončila čtvrtá. Jeden bodík vybojovala Kristýna Czakojová (15,80). Další výrazný příděl bodů přinesl kolínským dívkám běh na 1500 m překážek, kde na druhém místě finišovala Jana Gladková (5:46,87) a čtvrtá doběhla ve své premiéře žákyně Kamila Kleiberová (6:05,58). Naopak dorostenci vybojovali na 2000 m překážek jeden bod zásluhou Petra Vachtla (7:44,36).

Ve skoku vysokém Helena Jiranová třetím místem (157) potvrdila pozice jednoznačně nejúspěšnější kolínské závodnice, dva body získala ve vyrovnané soutěži za výkon jen o 4 cm horší Kristýna Czakojová. Celoroční výkonnost potvrdil také druhým místem Matyáš Dalecký (194). Oběma družstvům přinesl body i skok o tyči. Barbora Skalníková skončila čtvrtá (280) a David Seifert šestý (380). Naprázdno nevyšli ani dálkařky a dálkaři. Andrea Semrádová vybojovala 5 bodů (503), Žaneta Sovadínová čtyři (499) a Martina Douděrová (479). Mezi dorostenci se blýskl druhým místem a osobním rekordem 640 cm Matyáš Dalecký, čtvrté místo vyskákal za 618 cm Zdeněk Baláček a desátý byl Petr Vachtl (573). V poslední skokanské disciplíně – trojskoku – skončila Andrea Semrádová pátá (10,86). Mezi chlapci přidal další „osobák“ Matyáš Dalecký a vyhrál výkonem 13,61 m. Bodoval také čtvrtý Zdeněk Baláček (12,84) a devátý Tomáš Minařík (11,61).

V koulařském sektoru si osobní rekord vylepšila Lenka Matoušková a skončila druhá za výborných 13,15 m. Ještě lepší výkon podal Pavel Krejča, který poprvé v životě překonal hranici 17 metrů a výkonem 17,10 překvapivě zvítězil. Výborné čtvrté místo přidal také Jan Moravec (14,35) a jeden bod vybojoval Miroslav Novotný (12,77). V diskařském kruhu znovu zabodovala 4. místem Lenka Matoušková (33,23), Pavel Krejča k vítězství z koule přidal druhé místo (42,65), Jan Moravec místo čtvrté (40,01) a Miroslav Novotný pátou příčku (38,57). V kladivu skončila Lenka Matoušková v osobním maximu 35,54 devátá, dokonce o 11 metrů si posunul svůj nejlepší výkon pátý Miroslav Novotný (38,52). V oštěpu bodovali jem chlapci. Pavel Krejča byl třetí (51,22), Jan Moravec pátý (42,12) a Adam Procházka devátý (29,10).

V chůzi na 3000 metrů bodovali jenom chlapci – sedmý Tomáš Tichý (21:50,99), osmý David Koubský (21:59,41) a devátý Adam Procházka (23:43,69).

Že jsou závěrečné štafety velkou zbraní kolínského dívčího týmu, se ukázalo i letos. Na 4x100 m čtveřice Douděrová, Kratochvílová, Sotonová, Hlaváčková doběhlo druhé (51,21) a bodovalo i deváté kvarteto Semrádová, Wurmová, Gladková, Nevoralová (54,29). Ještě lepší to bylo na 4x400 m, kde sestava Sotonová, Sovadínová, Kratochvílová, Lumendová doběhlo také druhé (4:19,14), Siváková, Gladková, Czakojová a Nevoralová skončily páté (4:31,34) a Wurmová, Kleiberová, Hradecká, Procházková ještě desáté (4:39,84). Dorostenci vybojovali na 4x100 m zásluhou štafety Palán, Lonek, Seifert a Vachtl druhou příčku (46,19) a na 4x400 m díky kvartetu Kunt, Minařík, Petr, Hodboď (3:47,03) místo osmé.